DARMOWA DOSTAWA OD 299 złMOŻLIWOŚĆ ZWROTU DO 30 DNI!
-20% NA CAŁY ASORTYMENT FIRMY HKM ✓ promocja trwa do 28.02.24 ✓

DLA JEŹDŹCA 

1. CZAPSY - jak dobrać właściwy rozmiar?

2. OFICERKI - jak w prawidłowy sposób zmierzyć nogę?

3. OFICERKI - jak dobrać właściwy rozmiar z tabeli rozmiarów?

4. OFICERKI - jak zamówić oficerki szyte na miarę?

5. KASK - wszystko o wyborze właściwego rozmiaru.

6. BRYCZESY - jak powinny leżeć i jak o nie dbać?

7. KAMIZELKI OCHRONNE - jak dobrać właściwy rozmiar?

8. BUTY - jak pielęgnować?

 

 

DLA KONIA

1. WĘDZIDŁO - jak dobrać właściwy rozmiar?

2. DERKI - wszystko o rozmiarach

3. DERKI - wszystko o rodzajach

4. OCHRANIACZE - jaki model dla mojego konia

5. NACHRAPNIK - podstawowe modele

6. POPRĘG - jaka długość jest najlepsza

7. POPRĘG MATTES - jaki rodzaj i jaka długość

8. SIODŁA - jaki rozmiar dla konia

9. SIODŁA - jaki rozmiar dla jeźdźca

 

 

 


 

CZAPSY - jak dobrać właściwy rozmiar?

 

Jak bardzo ważne są dobrze dobrane czapsy najlepiej wie ten kto miał kiedyś zbyt luźne lub za krótkie czapsy. Czapsy które się zwijają, zjeżdżają lub czepiają o siodło są jedną z bardziej denerwujących rzeczy na jeździe. Aby tego uniknąć należy się kierować kilkoma ważnymi wskazówkami przy dobieraniu właściwego rozmiaru.

Właściwy pomiar nogi – przed przystąpieniem do mierzenia łydki należy ubrać się tak jak na jazdę – założyć bryczesy i podkolanówki jeździeckie jeśli ich używamy. Do zdejmowania miary jest również niezbędny miękki centymetr krawiecki. Przyda się również druga osoba – aby zmierzyć się samemu trzeba sie trochę nagimnastykować.

Nogę mierzymy siedząc boso na krześle z nogami ustawionymi pod kątem prostym. Mierzymy obie nogi – często okazuje się, że nogi mają różny obwód. Jeśli mamy taki przypadek to czapsy dobieramy raczej do nogi o większym obwodzie.

 

A – obwód łydki – mierzymy w najszerszym miejscu łydki. Centymetr musi być równo napięty i przylegać do nogi.

B – wysokość – mierzymy z tyłu nogi od samej ziemi aż do zgięcia pod kolanem.

 

 

Dobranie prawidłowego rozmiaru - czyli jak prawidłowo odczytać wyniki! W momencie kiedy znajdziemy właściwy model czapsów musimy sprawdzić czy posiadają wstawkę elastyczną. Wstawki elastyczne przy czapsach mogą się naprawdę dość mocno rozciągnąć. Dlatego koniecznie musimy wybierać czapsy o obwodzie o 1 – 2 cm mniejszym niż nasz obwód łydki.

Jeśli zaś chodzi o wysokość to najczęściej od zmierzonej długości naszej łydki należy odjąć 2 cm aby dowiedzieć się jaką wysokość powinny mieć czapsy idealne dla nas. Ale tutaj trzeba najpierw wczytać się w opis produktu czy też producent nie wymyślił jakiegoś innego sposobu na określenie wysokości czapsów.

Mierzenie nowych czapsów – przyszły zamówione czapsy. Czy na pewno pasują? Przede wszystkim należy pamiętać, że idealne czapsy na początku wcale nie leżą idealnie! Zawsze mierzymy je na bryczesy i ew. podkolanówkę razem ze sztybletami w których jeździmy konno. Idealne czapsy powinny zapinać się z dużym trudem, być mocno obcisłe i uwierać nas pod kolanem jak zginamy nogę. Jeśli nie możemy sami ich zapiąć to dobrze jest poprosić kogoś z boku, aby nam w tym pomógł. Czapsy są często przechowywane na płasko i nie zostały naciągnięte. Dopiero na nodze mają szansę prawidłowo się rozciągnąć i dopasować. Natomiast jeśli chodzi o wysokość to powinny sięgać prawie pod samo zgięcie pod kolanem z tyłu. Jeśli przyjmiemy w domu sylwetkę jeździecką i nie będą nas tam uwierać to znaczy, że jest to dobra wysokość. Kucając lub siedząc na krześle czapsy z prawidłową wysokością będą nas uwierały pod kolanem. W miarę użytkowania czapsy rozciągną się dodatkowo o ok. 1 cm (miękkie modele) i obniżą się o 1 – 2 centymetrów lub nawet więcej.

Pierwsze jazdy w nowych czapsach mogą nie należeć do najprzyjemniejszych, ale wystarczy aby nogi się w nich porządnie spociły i czapsy na nich wyschły, a będą jak druga skóra. I tego wam życzę!